16 12 2013

BAYKUŞ KURABİYELER

  GÜZEL GÖRÜNÜŞLÜ BİR KURABİYE. BEN HER NE KADAR İSMİ BAYKUŞ KURABİYE DE OLSA. BUGÜN BANA YAPIP, RESİMLEYİP VE DE BENİMLE PAYLAŞAN TUĞBA'NIN ELLERİNE SAĞLIK DİYORUM VE BANA GÖRE ADI ARTIK TUĞBA KURABİYE....

TARİF http://zeytinagaci.blogspot.com/2013/11/baykus-kurabiye-tarifi-baykus-kurabiye.html SAYFASINDAN ALINMIŞTI. SAYFANIN SAHİPLERİNE DE BURADAN TEŞEKKÜRLER. TARİF ZEYTİN AĞACINDAN, YAPILIŞ SAYIN TUĞBA ÖZOCAK'TAN, SİZLERE SUNMA GÖREVİ DE BENDEN. YANİ GÖKTEN BAYKUŞ KURABİYE DÜŞTÜ. O DA SİZİN SAYFANIZA.. SİZE DE YAPIP YEMEK DÜŞTÜ.

MALZEMELER:

- 250 gr tereyağı (Oda sıcaklığında yumuşak)
-1 yumurta
-1 su bardağı pudra şekeri
-1 çay kaşığı silme kakao
-1 çay kaşığı kabartma tozu
-1 paket vanilya
-Kulak memesi kıvamı olana kadar un (3-4 su bardağı)

Süslemek İçin:
-Göz için damla çikolata
-Gaga için çiğ badem , yaklaşık 30 adet

Yapılışı:
- Oda ısısında beklemiş yumuşak tereyağını , hamur kabına alın. Yumurtayı, şekeri , kakaoyu , vanilyayı ekleyip , iyice karıştırın. Homojen kıvama gelince yavaş yavaş unu ekleyin.-Kulak memesi yumuşaklığında hamur elde ettikten sonra , buzdolabında 1 saat bekletin. 
-Hamurdan parçalar alarak merdane ile açın. Yuvarlak kurabiye kalıbı ile yuvarlaklar kesip tepsiye dizin , ucuna kürdan geçirin. Gözler için , hamuru top gibi yuvarlayıp , bitişik yerleştirin. ortasına damla çikolata koyun.
-Gaga yerine badem koyun. Üç dişli çatalla tüyleri yapın. Bıçakla kanat çizin.

AFİYET ŞEKERLER OLSUN.

0
0
0
Yorum Yaz