11 03 2010

KURVASAN - HAVUÇLU KEK

KURVASAN DİĞER TABİRİYLE BAKTINIZ SÖYLEYEMİYORSUNUZ KURUHASAN.. GENELLİKLE SABAH KAHVALTILARININ VE İKİNDİ ÇAYLARININ VAZGEÇİLEMİYECEĞİ BİR TAD OLARAK BU HAFTA KURSUMUZDA KURVASAN VE HAVUÇLU KEKİ DENEDİK. MALZEMELER, 1 KG UN 200 GR. MARGARİN 200 GR. ŞEKER 3 YUMURTA 40 GR. MAYA 1 TATLI KAŞIĞI MAHLEP 1 FİSKE TUZ 1 YUMURTA SARISI (ÜZERİ İÇİN) 1 SB. ILIK SU 200 GR TUZSUZ PEYNİR 1/2 DEMET MAYDANOZ 1 YUMURTA AKI

POĞAÇA HAMURU GİBİ YOĞURULAN HAMUR İKİYE AYRILIR. VE MERDANEYLE AÇILIR. AÇILAN HAMURDAN ÜÇGEN ŞEKİLLER KESİLİR.HOCAMIZ EBRU HANIM RESİMDE KURVASAN'IN ÜÇGENLERİNİ NASIL KESECEĞİMİZİ GÖSTERİR İKEN.

ARKADAŞIMIZ DA  GÜLER YÜZÜNÜ DE HAMURA EKLEYİNCE HARİKA KURVASANLARI YEMEĞE SABIRSIZLANDIK.

SİGARA BÖREĞİ GİBİ SARILAN HAMURLARIN İÇİNE PEYNİR KONDUKTAN SONRA FIRÇA İLE YUMURTANIN SARISI ÜZERLERİNE SÜRÜLÜR. FIRINI 125-130 DERECEYE KADAR ISITILARAK 25-30 DAKİKA PİŞİRİLİR.  BU HAFTA GELECEĞİN KÜÇÜK PASTAHANE ÇIRAĞI DA ARAMIZDAYDI...KIZIMDA EN AZ BENİM KADAR ZEVK ALIYOR BU KURSTAN.

 İKİNCİ TARİFİMİZ İSE HAVUÇLU  KEK 4 TANE YUMURTA 2,5 SU BARDAĞI ŞEKER 3 SU BARDAĞI RENDELENMİŞ HAVUÇ 1 TATLI KAŞIĞI LİMON RENDESİ 1 TATLI KAŞIĞI KABARTMA TOZU 1 SU BARDAĞI ERİMİŞ MARGARİN 3 SU BRD. UN 1 SU BRD. DÖVÜLMÜŞ CEVİZ 1 PAKET VANİLYA 2 TATLI KAŞIĞI TARÇIN 1 FİSKE TUZ. YAPILIŞI KEK KALIBI YAĞLANIR VE UNLANIR, HAVUÇLAR RENDELENİR, CEVİZ DÖVÜLÜR VE FIRIN ISITILIR.

BİR TENCEREDE YUMURTALAR VE ŞEKER ÇIRPILIR. ERİMİŞ YAĞ, RENDELENMİŞ HAVUÇ, DÖVÜLMÜŞ CEVİZ, TARÇIN, KABARTMA TOZU, VANİLYA, LİMON KABUĞU RENDESİ VE TUZ KONUR. ELENMİŞ UN KONULARAK KARIŞTIRILIR. KALIBA BOŞALTILIP ORTA ISILI FIRINDA 40-45 DAKİKA PİŞİRİLİR. SOĞUYUNCA KALIPTAN ÇIKARILIP SERVİS TABAĞINA ALINIR. BU HAFTA SİZE PİŞMİŞ GÖRÜNTÜYÜ SUNAMIYORUM. KURVASANLAR 2 TEPSİ OLUNCA ONLARI ÇEKİP DAĞITIRKEN PİŞEN KEKİ RESİMLEMEYİ UNUTMUŞUM. SİZ HAYAL GÜCÜNÜZÜ KULLANIN VE BÖYLE GÜZEL BİR MALZEMEDEN ÇIKABİLECEK KEKİ HAYAL EDEREK YA DA HAYAL ETMEYİP YAPARAK BİZZAT YAKINDAN GÖRÜN VE TADIN.. AFİYET ŞEKER OLSUN..  

1109
0
0
Yorum Yaz