09 03 2010

PRATİK SANDVİÇ EKMEĞİ-İÇLİ KÖFTE

 BU HAFTA KURSTA YAPTIĞIMIZ ÇOK HOŞ GÖRÜNÜMLÜ İKİ TARİFLE KARŞINIZDAYIM.. GERÇEKTEN PRATİK SANDVİÇ EKMEĞİ VE İÇLİ KÖFTE HERKESİN BEĞENEBİLECEĞİ İKİ TARİFTİR..

  

 

 

ÖNCELİKLE AŞAMA RESİMLERİMİZE GEÇMEDEN, MALZEMELERİMİZİ SIRALAYALIM. SANDVİÇ MALZEMESİ 2 YUMURTA 1 SU BRD. SÜT 1/2 SU BARD YOĞURT 1/2 SU BARDAĞI  SIVIYAĞ 1 PAKET YAŞ MAYA 1 TATLI KAŞIĞI ŞEKER, 2 TATLI KAŞIĞI TUZ ALDIĞI KADAR UN..

  

  

 

 

 

1 .  2 YUMURTANIN AKI, ILIK SÜT, YOĞURT, SIVIYAĞ, YAŞ MAYA VE ŞEKERİ İYİCE EZİNİZ. KULAK MEMESİNDEN BİRAZ DAHA YUMUŞAK OLANA DEK UN VE TUZ İLAVE EDİLİP  BİR KATI KADAR OLUNCAYA KADAR MAYALANDIRILIR. 2. HAMURDAN CEVİZ KADAR PARÇALAR ALIP YUVARLAYARAK YAĞLANMIŞ TEPSİYE DİZİNİZ VE TEPSİDE BİRAZ DAHA MAYALANDIRINIZ. 3. ÜZERLERİNE YUMURTANIN SARISINI SÜRÜP KIZGIN FIRINDA PİŞİRİNİZ . PİŞTİKTEN SONRA ARALARI HAFİFÇE KESİLEREK BEYAZ PEYNİR KONUR VE KENARLARI MAYDANOZA BANDIRILIR.  

 

DİĞER TARAFTA İÇLİ KÖFTE MALZEMELERİNİ HAZIRLADIK. İÇLİ  KÖFTE İÇİN; 500 GR. AZ YAĞLI  KIYMA 2 SU BRD İNCE BULGUR. 1 YUMURTA AKI 1 KAŞIK UN 1 ÇORBA KAŞIĞI İRİ DÖVÜLMÜŞ CEVİZ 2 ORTA BOY SOĞAN RENDESİ 1/2 DEMET MAYDANOZ TUZ, KARABİBER, KIRMIZIBİBER KAYNATILARAK YAPILIRSA 1/2 FİNCAN SİRKE KIZARTILARAK YAPILIRSA 2 SU BRD. SIVIYAĞ

 

1 SU BARDAĞI SICAK SUYLA ISLANAN BULGURUN İÇİNE 10 DAKİKA SONRA KIYMANIN YARISI, YUMURTA AKI, UN, TUZ, KARABİBER İLAVE EDİP İKİ ELİ SIK SIK ISLATARAK İPLİKSİ GÖRÜNÜŞLÜ BİR HAMUR HALİNE GELİNCEYE DEK YOĞURUN. HOCAMIZ EBRU HANIM RESİMDE HAMURUMUZUN İPLİKSİ HALİNİ KONTROL EDERKEN.. DİĞER YANDAN KIYMAYA 1 KAŞIK MARGARİN, SOĞAN KONUR KAVRULUR SONRA TUZ, KIRMIZI BİBER, KARABİBER VE CEVİZ EKLENİP SOĞUTULUR.

 

SONRA İÇİ OYULAN KÖFTELERİN İÇİNE KIYMA KONUR KAPATILIR.

 

HAZIRLANAN KÖFTELER YAĞDA KIZARTILIR. ARZU EDEN SUDA DA HAŞLAYABİLİR. O ZAMAN SUYA BİRAZ SİRKE İLAVE ETMEK GEREKMEKTEDİR. İKİSİNİNDE TADI GÜZEL OLMUŞTU. AMA MALZEMELERİMİZ ARTTI VE AZ ZAMANDA ÇOK BÜYÜK İŞLER YAPTIĞIMIZ İÇİN HIZIMIZI ALAMAMIŞTIK. ARTAN İÇLERİMİZİ KULLANMAK İÇİN HOCAMIZ BİZE BİR KIZARTMA BÖREKTE YAPABİLECEĞİMİZİ SÖYLEDİ VE ÇİĞ KÖFTE YAPARAK ARTAN KIYMALI İÇİ ONA KULLANDIK. HEPSİNİN TADI HARİKA İDİ.. AMA EN ÖNEMLİSİ SİZİN İÇİN RESİMLEDİM. MUHAKKAK BU TARİFLERİ UYGULAYIN DERİM BEN. AZ VE ÖZ YAPILAN MALZEMELER.. HOCAMIZ EBRU HANIMIN TARİFLERİ TAM ÖLÇÜ TARİFLER. BU TARİFTEKİ ÖLÇÜYE UYDUĞUNUZ TAKDİRDE GERÇEKTEN DE HİÇ BİR FALSO VERMEDEN HARİKA TADLARA ULAŞABİLİYORSUNUZ. BENDEN TAVSİYE.. HEMEN MALZEMELERİNİ ALIN. OKULA GİDEN ÇOCUKLARINIZIN YA DA İŞE GİDEN EŞİNİZİN YANINA VERECEĞİNİZ ÇOK HOŞ BİR SANDVİÇ TARİFİ .

 

1406
0
0
Yorum Yaz